Istorie Noiembrie 1, 2014

Parohia Preluca este o parohie relativ tânără, înfiinţată în anul 2005, anterior fiind filie a parohiei Vaduri.

În anul 2000, la initiativa IPS DANIEL, si prin stradania credinciosilor sub directa pastorire a PR. PROF. CONSTANTIN BOBRIC, s-a purces la ridicarea unei biserici pe teritoriului localitatii PRELUCA, localitate situata la jumatatea distantei ce leaga MUN. PIATRA NEAMT, de orasul BICAZ.

Proiectul bisericii apartine SC. EDIL PROIECT PIATRA NEAMT, prin arhitectul LADISLAU LANDKRAMMER  variind ca dimensiune  4 metri altar, 8 metri naos si 5 metri pronaos, iar inaltimea la crucea turlei este de 23 metri. Lucrarile de ridicare au inceput sub pastorirea vrednicului de pomenire PR. CONSTANTIN BOBRIC, continuate incepand cu anul 2002 de catre PR.MIRCEA PADURARU BOBRIC  si incepand cu anul 2006 de catre PR. DUMITRU PROCA. Nadajduim ca impreuna cu enoriasii, ctitorii, miluitorii si facatorii de bine sub directa pastorire a PR. PANAINTE CLAUDIU-IOAN sa desavarsim lucrarea. In acest moment exteriorul este finalizat si pregatim cele necesare pentru pictura bisericii. De asemenea ne ocupam de achizitionarea materialelor necesare pentru ridicarea unui complex bisericesc compus din sala de praznuire, casa parohiala, capela mortuala si turnul clopotnita. In paralel  amenajam  cimitirul parohial, anexele gospodaresti  si gardul imprejmuitor.