Preot paroh Panainte Claudiu Ioan

Preoți slujitori Noiembrie 1, 2014

Născut la data de 20/10/1980, în localitatea Piatra Neamţ, Judeţul Neamţ.

Am absolvit  Şcoala Generală nr. 12 din Piatra Neamţ în anul 1995.

În anul 1996 am fost admis la Seminarul Teologic  “Sfântul Ioan Iacob” Dorohoi, absolvindu-l în anul 2001.

Am urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Oradea  secţia Pastorală, între anii 2001-2005.

Între anii 2005-2008 am predat  religia, la Şcoala nr.10 Piatra Neamţ, Şcoala Tarcău şi Liceul Bicaz.

La data de 15 iulie 2006, m-am căsătorit cu domnişoara David Iulia, şi împreună avem  doi baieti SILVIU IOAN şi PETRU MIRCEA.

Pe 30 noiembrie 2007, am fost hirotonit diacon şi apoi preot pe seama Parohiei Crivaia din Protopopiatul Piatra-Neamţ, de către  P.S. Calinic Botosaneanu la biserica Precista 3 din municipiul Piatra Neamţ.

Parohia Crivaia era nou înfiinţată, fiind un cătun de doar 40 de familii. Cu sprijinul credincioşilor din localitate si al familiei, am construit o biserică. Cea mai frumoasă şi înălţătoare liturghie săvârşită în Parohia SFINŢII APOSTOLI PETRU ŞI PAVEL, a fost pe 9.09.2012, atunci când biserica a primit pecetea Duhului Sfânt prin mâinile ÎNALT PREA SFINŢITULUI TEOFAN MITROPOLIT AL MOLDOVEI ŞI BUCOVINEI  ŞI A  ÎNALT PREA SFINŢITULUI NICOLAJ MITROPOLIT AL BULGARIEI, pentru că atunci s-a sfinţit şi târnosit biserica pe care am început s-o construim în urmă cu 4 ani.

În urma sfinţirii Bisericii ,,Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel,, am primit rangul  de Iconom Stavrofor.

În anul 2012, am fost transferat la Parohia Prelucadin Protopopiatul Piatra Neamţ.